Skip to main content

Data Hackaton - motivační víkend

Poslední únorový víkend patříl díky Petru Ocáskovi v Node5 eventu jménem Data Hackaton. Akce to byla početná, celkem se přihlásilo přes 70 lidí. Každý s trošku jiným očekáváním. Jelikož jsme se něčeho podobného účastnili poprvé, vyrazili jsme spíše poznat komunitu lidí, networking, než si zahackovat a udělat nějaký reálný výsledek v podobě zanalyzovaných dat. Ve finále jsme se o to do poslední chvíle snažili, bohužel, řečeno sportovní hantýrkou, jsme zaplatili nováčkovskou daň a padli :-)

Ale od začátku.

Pátek

Ten patřil úvodu akce, pár přednáškám. Po nezbytném přivítání od Petra, následovalo pár mini-přednášek. Jelikož tématem hackatonu byla data, jednalo se převážně o představení problémů, které chceme na eventu řešit, popř. co vlastně nabízíme a nebo které problémy vám vyřešíme/pomůžeme řešit.

Zdroje dat byly ruzné. Akcie a tweety, hluk na D1čce, vývoj kriminality popř. data o firmách. Všecho znělo docela lákavě. Tady jsme udělali první chybu :-) Přestože networking, chtěli jsme vlastní téma. Náležitě jsme rozhodili sítě a sešlo se nám pár kandidátů, které bychom za víkend mohli zanalyzovat. Výběr pokračoval do soboty.

Během pátečního večera jsme potkali především kluky z keboole. Petr Šimeček nám dal úvodní intro jak do keboole, tak gooddata tak nakonec i do HP Vertica. Za posledně jmenovanou věc nám bylo trošku stydno, protože jako zaměstnanci HP jsme Verticu neměli nikdy v ruce. Nakonec se ukázalo, že po dlouhé instalaci by nás asi čekalo zklamaní. Slovy klasika: prostě někdo musel ukázat, že vyfukováním cigaretového kouře do vody zlato nevznikne.

Po přečtení Petrova blogpostu si vlastně vzpomínám ještě na pár zajímavých věcí prvního dne. Jednak o excelovském power query jsem neměl ani páru. Po prvotním failu Stěpán Bechynský ukázal sílu excelu a já se nestačil divit. "Big data" excel asi nedá, ale na něco menšího by to nemuselo být vůbec špatné.

Kluci z attacama.com ukázali trošku promo svojí firmě. Zaujalo mě jejich dost profesionální vystupování před kamerou (i ta tam byla), na jejich věk tleskám :-)


Jelo se v pátek i ve 22:30.

Sobota

Plni velmi pozitivních zkušeností z prvního dne jsme ráno natěšeně dorazili na devátou do node5. Petr nám představil Radovana, který nás ubezpečil, že obě vyprofilovaná témata jsou dobrý nápad. Bohužel zpětně se ukázalo, že to nebyla pravda, ale po bitvě ...

Pro jistotu jsme udělali rychlý research, jak de-mixing bitcoin servisy, která měla neutralizovat spletení proudu bitcoinů, tak i analýzy jsonu, který produkuje flightradar24.com. Na obědě jsme udělali druhou a asi nejvíc podstatnou chybu - nad pizzou jsme si plácli na to, že rozemeleme bitcoiny.

Po návratu z oběda jsme to commitnuli na standup meetingu. Během odpoledne začalo studium a naše nervozita exponencielně rostla. Zhruba v šest večer jsme měli mavenem staženou bitcoinj knihovnu připojenou do lokální peněženky, ze které to četlo bloky dat.

Během odpoledne nás Petr ještě provedl Node5. Nádhera. Velmi inspirativní prostředí, pěkný prorůstový koncept. Speciálně sekci startupistů, kde se několik měsíců žere rýže a kečup by mělo navštívit hodně lidí.

Tou dobou kluci odvedle, kterým Petr a jeho kolegové z keboole pomáhal dostat data do gooddaty - tady bych udělal menší vsuvku, protože mi přijde divné to tohle skloňovat, na hackaton zaznělo třeba i v gooddatě, já bych to prostě neskloňoval - skončili a šli hotovy domů.

My jsme měli pár řádků kódu, nic moc networking, protože s tím nám nědokázal nikdo pomoct a plnou hlavu toho, jak ten doménový model asi funguje. Kluci z keboola nás ještě obešli, zda něco máme a nechtěli bychom to dostat do gooddata platformy, popř. Verticy. V koutku duše jsme si ještě mysleli, že možná něco v neděli dáme.

Nicméně v osm jsme to vzdali. Kluci z click2streamu dřeli na gooddata via keboole ještě při našem odchodu.

Neděle

Celou noc jsem nemohl spát. Snažím se být co nejvíc produktivní a nedokázal jsem si představit, že nemáme vlastně vůbec nic - protože sen o tom, že se naučíme strukturu bitcoinů, knihovnu a datový model plus ještě na papír vymyslíme demixer a to vše během jednoho a půl dne byla naprosto bláhová :-)

V záchvěvu ranní inspirace jsme ještě něco zkusili. Nevyšlo to. Tak jsme si řekli, že je čas uznat porážku a hecnout se něco udělat neboť až ve 14:30 je deadline.

Štefan s toptopicem a bagetou ze včerejšího dne a já se starou houskou z Lídlu v ruce jsme započali straighforward plán, jak skončit se ctí. V jedenáct jsme se rozhodli, že dodáme analyzer flighradaru, ze kterého si vybereme nějakou stats a tu spočítáme v čase.

Java, maven, Redis = to byl náš plán. Redis má tak jednoduché a geniální API, že volit cokoliv jiného byl nesmysl. Jedna servisa parsovala kontinuálně json a plnila data do Redisu, ta druhá kontinuálně přepočítávala průměrnou letovou hladinu. Já programoval, Štefan dělal ops, protože Redis jede na linuxu a v Node5 VPN zase nejede k nám do firmy. Nakonec se tam dostal.

Začali jsme plnit data a pár minut před deadlinou jsme měli spočtenou první průměrnou letovou hladinu. Bohužel na graf se už nedostalo, stejně tak jako na nějakou více smysluplnou analýzu dat. Jedna či dvě hodiny navíc a něco presentovatelného by z toho vypadlo.

Tak jsme si poslechli ostatní. Výsledky byly opravdu povznášející, protože ostatní týmy do toho opravdu šláply a ukázaly, jak se chopit dvoudenní akce. V hlasování všech aktérů zvítězil bluetooth monitoring lidí via sinfin.cz, druhý agilní Adam Kurzok s analýzou firem via daty.cz v závěsu za futurelytics s analýzou kriminality.

Zajímé byly i výsledky analýzy akcií a tweetu, především Štěpán měl velmi pěknou presentaci i pro nezasvěcené.

Na závěr dorazil i Zdeněk Farana a tak jsme se mohli pobavit s někým, kdo dělá realně ve scale.

Poděkování

 • Petr Ocásek uspořádal parádní event, díky!
 • Gazdinka parádně navařila a nemohli jsme neochutnat, díky!
 • Kluci z keboole nám dali čichnout jak funguje jejich BI via goodata a tak všechno okolo, díky!
 • Všichni ostatní vytvořili velmi inspirativní atmosféru, díky!
 • Node5 sám za sebe, protože myšlenka i provedení je úctyhodné, díky!

Postřehy

 • přijít nepřipravení byl kámen úrazu - měli jsme přijít s tématem a využít nabízených platforem, gooddata či google big query, a něco do toho nalít a prostě si to vyzkoušet + někoho k tomu strhnout
 • ikdyž jsme něpřišli s tématem, měli jsme alespoň vsadit na networking a seznámit se s lidmi - dát s nimi něco dohromady
 • potkat se s namotivovanými lidmi je nová krev do žil
 • Node5 je dechberoucí místo, tiše doufáme, že tam někdy uspořádáme podobný event v budoucnu okolo Service Virtualizací
 • když má člověk nosnou myšlenku, lze za víkend udělat dost práce
 • sušený ibišek je neskutečně dobrý
 • po nakládaných hermelínech se těžko běhá :-)

Comments

Popular posts from this blog

ETCD: POST vs. PUT understanding

ETCD is distributed key value store used as a core component in CoreOS . I've already send a post earlier this week. Here is a page describing how to use ETCD basic commands = ETCD API. Code snippets placed in a page mostly use put , but ETCD allows to use post as well.  Most of us understand differences between those two commands in a notion of a REST(ful) service, but how does it work in key value store? POST Example over many words. curl -v http://127.0.0.1:2379/v2/keys/test -XPOST -D value="some value" curl -v http://127.0.0.1:2379/v2/keys/test -XPOST -D value="some value" Two same command result into following content: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 { "action" : "get" , "node" : { "key" : "/test" , "dir" : true , "nodes" : [ { "key" : "/test/194" , "value" : &

NHibernate performance issues #3: slow inserts (stateless session)

The whole series of NHibernate performance issues isn't about simple use-cases. If you develop small app, such as simple website, you don't need to care about performance. But if you design and develop huge application and once you have decided to use NHibernate you'll solve various sort of issue. For today the use-case is obvious: how to insert many entities into the database as fast as possible? Why I'm taking about previous stuff? The are a lot of articles how the original NHibernate's purpose isn't to support batch operations , like inserts. Once you have decided to NHibernate, you have to solve this issue. Slow insertion The basic way how to insert mapped entity into database is: SessionFactory.GetCurrentSession().Save(object); But what happen when I try to insert many entities? Lets say, I want to persist 1000 libraries each library has 100 books = 100k of books each book has 5 rentals - there are 500k of rentals  It's really slow! The inser